A konfliktuskezelés művészete – 3 egyszerű lépés

Fogadni mernék rá, hogy neked is van olyan ismerősöd, barátod, rokonod (természetesen az olvasó ilyenkor is kivétel), akivel egyszerűen nem lehet hatékonyan konfliktust kezelni, mert szent meggyőződése, hogy ő végig mindent jól csinált, a hibás kizárólag te vagy. Az ilyen típusú ember a jogos kritikára is nagyon defenzíven reagál, a leggyakrabban alkalmazott taktikája pedig az instant visszatámadás. Próbálhatod bármilyen türelemmel megértetni vele a viselkedése téged érintő következményeit, a válasz mégis elutasítás, sértődés vagy cinizmus. Ilyenkor érvényesül a párterápia, illetve társas kapcsolatokat érintő segítő munka alaptézise, miszerint pozitív eredményt csupán minden érintett fél aktív hozzájárulásával lehet elérni. Tehát nyugodtan akarhatunk egyénileg változást generálni, és törekedhetünk egy egészséges kapcsolat kiépítésére, de a másik nélkül ez gyakorlatilag lehetetlen.

Egy konfliktushelyzetet úgy lehet hatékonyan megoldani, ha minden érintett fél felülvizsgálja, hogy meddig terjed a saját felelőssége, mit okozott a másikban a viselkedésével illetve mit tudott volna tenni a negatív kimenet elkerülése végett. Sajnos sokan már az első lépésig sem jutnak el, nemhogy a felelősség vállalásáig. Adódik a kérdés, hogy pontosan miből is állna a felelősség vállalása? Először is elismerem, hogy hibát követtem el, ezt követően őszintén bocsánatot kérek végezetül legközelebb változtatok, hiszen tettek nélkül az eddigiek csupán üres szavak lennének.

Visszatérve a fent jellemzett hajthatatlan hozzáállásra, a makacssággal az a legnagyobb probléma, hogy már a beismerést is eleve ellehetetleníti, hiszen az ilyen ember a környezet visszajelzését kizárólag ellene irányuló támadásként értelmezi. Ilyenkor a bizonytalan lábakon álló önbecsülés meginog, ami miatt automatikusan aktiválódik a jól berögzött védekezési mechanizmus és már érkezik is a hárítás, a magyarázkodás és további maszatolások.

Ezzel szöges ellentétben, egy jól működő emberi kapcsolatban – legyen az rokoni, baráti vagy kollegiális – egy nézeteltérés esetén mindkét fél arra törekszik, hogy megértesse a másikkal saját nézőpontját, érzéseit és elvárásait, miközben odafigyel a másikra, aki ugyancsak kifejti ezeket. Végül kapunk két embert, akik erőfeszítést tettek a másik megértésére, illetve a kompromisszumos megoldás megtalálására és megvalósítására. Bárcsak mindannyian így működnénk, milyen békés világ is lenne az!

Sajnos a kiábrándító valóságban a viták előbb-utóbb elmérgesednek, miközben a megoldás némi rugalmassággal túlnyomórészt elérhető lenne. Szent meggyőződésem, hogy ha egy konfliktushelyzet során mindent megteszünk, hogy megpróbáljuk megérteni a másikat, megkeressük, hogy hol, illetve mit csinálhattunk volna másképp, végül pedig legközelebb változtatunk, akkor jóval kiegyensúlyozottabb emberi kapcsolataink lehetnének. Valahol itt kezdődik a felelősségvállalás és innentől beszélhetünk a felnőttségről is.

Életünk során bármilyen helyzetbe kerülünk, mindig érdemes átgondolni, hogy mi mit ér meg számunkra. Megéri „megnyerni” egy vitát és megbántani valakit, akit szeretünk? Megéri önámítva leélni egy életet, azért, hogy kibújhassunk a következmények alól? Ezutóbbi biztosan lehetetlen, mert bár a döntés lehetősége minden helyzetben miénk, de annak felelőssége is kizárólag minket terhel.